Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

2. Tablet Çağı

Babil tabletlerinden yüzlerce yıl sonra Steve Jobs önderliğinde 2. tablet çağına girmiş bulunmaktayız.

Çok değil 2 yıl önce dedikoduları çıktığında yine acımasızca eleştirilmişti Stev Jobs ve yeni oyuncağı. Hiç bir şeye benzemiyordu. Nerede kullanılacaktı. Ne işe yarayacaktı. Sadece Iphone’dan büyük bir cihazdı. Bu sefer fena çakılmıştı.

Derken Lansman yapıldı. Yine Eleştirildi. Satmayacaktı cihaz.

Derken satışa çıktı. İlk haftada 500.000, ilk 28 günde de 1.000.000 Ipad satılmıştı. Apple siparişleri yetiştiremiyordu. İnsanlar bilinçsizce alıyor (!) sadece alıyordu. Nedense bu sefer de eleştiriler devam etti. Eksikleri vardı.

Aradan aylar geçti. Rakipler boş durmadı. Prototipler basına çıktı. Çin piyasası herkesten önce davrantı. Piyada yerini aldı.

En son Wired editörü Chris Anderson artık tablet çağına girdiğimizi açıladı. Hepimiz rahata kavuştuk. Steve Jobs hayatımıza bir yenilik daha katmıştı. Yeni medyanın rüştünü ispatlaması ise tabletlerle, hatta Ipad’le oldu.

Yapılan araştırmalar derki, bir kişi webde ortalama 3 dk. okurken, Ipadde bu rakam 100 dk. Tablet kullananlar para ödemeye çok daha yatkın. Çünkü yaşadıkları deneyim çok daha fazla. Webde klasik medya yaınlarının görselliği ve çekiciliği kaybolurken, Ipad de bu görsellik ve çekicilik yine eski günlerine dönüyor. Wired Ipad versiyonunu görmeyenler en az birkere alın bakın derim.

Tablet bilgisayarlar elbette tüm bilgisayarları işlevsiz kılmayacak, aksine biribirine senkronize şekilde hayatımızın her safhasına tamamlayıcı bir ürün olarak girecek. Kitabımız, takip ettiğimiz dergimiz, izlediğimiz dizimiz, vakit öldürdüğümüz oyunumuz olacak.

Yakında. Çok yakında…

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.