Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Domain de nereye kadar !

Son zamanlarda neredeyse bulunması imkansızlaşan mantıklı .com domainlerine alternatif olarak .co son günlerde oldukça popüler. Onlarda uzantı olmasına rağmen bugüne kadar herkes .com a yüklendi. Aslında ticari değeri olan sitelerde olması gereken uzantı, biraz da alışkanlıklarla STK’lardan eğitim kurumlarına, hatta kişisel sitelerde de kullanılarak tüketildi. Özel domain adları milyonlarca dolara satıldı.

Aslında bir sürü uzantı çıksada bugüne kadar hiçbiri .com kadar popüler olmadı. Ama son zamanlarda popüler olan .co artık yavaş yavaş .com’un yakın takipçisi olacak gibi. Sadece bir harf eksikle .com’a çok yakın olması aslında şansını bihayli arttırmakta.

Dünyanın önde gelen alan adı kaydedicisi Go Daddy’de bizim için artık .co uzantıyı layık görüyor. Varsayılan olarak .co’yu öneriyor. Diğer tarafta birşey kalmadı boşuna debelnmeyin mesajı veriyor. Ülkemizde de yakala.co kampanya ve fırsat sitesiyle kolayca benimsenen .co siteler ne kadar yaygınlaşacak onu zaman gösterecek. Ancak .com’da artık neredeyse mantıklı domain bulunamaması süreci hızlandıracak gibi duruyor.

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.