Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Steve Jobs Bir Sektörü Daha Kurtardı

ipad - yayın sektörünü kurtardı

Teknoloji çağının en büyük kahramanlarındandır Steve Jobs. Çıkarttığı her ürün bir devrim olmuş, aynı zamanda yan sektörlerinde kurtarıcısı olmuştur. Kişisel bilgisayar devriminden sonra bir süre bu dünyadan uzaklaştırılsada daha da güçlenerek dönmüştür ve geçtiğimiz ıl belkide rüyasına Microsoft’u borsada değer olarak geçerek  kısmen de olsa ulaşmıştır.

Asıl konumuza gelirsek son Steve Jobs harikası Ipad, teknoloji ve internete ayak uydurmayı beceremeyen basılı medya sektörünün kurtarıcısı oldu. Milyonlarca ziyaretçiyi nakite çeviremeyen ve her seferinde  yakında profosyonel habercilik ve gazetecilik sektörü bitecek sızlanmalarına Ipad ilaç gibi geldi. Tabi ki sevinenlerin başında Rupert Murdoch var.

Yakında Ipad’a özel gazete çıkaracağının müjdesini (!)  Murdoch belkide sektöre en büyük hediyesini veriyor. Geçtiğimiz günşerde ülkemizde de bir toplantıda dinlediğimiz Chris Anderson bir saate yakın Ipadden bahsederken hepimiz kızmıştık. Bu adamı Apple mı gönderdi diye. Ama yaptığınız dijital dergiyi normalden daha pahalıya Ipad’de satabiliyorsanız, çıkardığınız dijital gazeteye binlerce ücretsiz alternatif haber kaynağı  varken paralı abonelik satacak kadar deneyim oluşturabiliyorsanız buna Ipad’e borçlusunuz.

Steve Jobs lansmanda bu alet bir devrim derken bazı tekoloji köşe dinazorları gülerek buda ne ? Sadece büyük Iphone demişlerdi. Aynı kişiler Iphone için bu telefon sadece konuşmaya yarayan Ipod demişlerdi.

Kim derse desin Steve Jobs bir sektörü daha dijital dünya ile barıştırdı. Adeta onların kurtarıcısı oldu.  Daha önce Itunes ile müzik, film, tv sektörüne dijital dünyada can veren Jobs, Ipad ile kitap ve basılı medya sektörüne de öpücük gönderdi. En kötü dönemlerinde bile Pixaar ile animasyon dünyasının yönünü değiştirmişti. Yapacak bir şey yok. Adam başarılı.

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.