Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

SMU mı ? Daha Çok Ekmek Yemen Gerek !

Maalesef toplum olarak kavramların altını boşaltmayı çok seviyoruz. Çok önemli kavramlar bir süre sonra popülizmin vahşi cazibesi altında yok olup gidiyor. Son kurban ettiğimiz kavram ise SMU, yani sosyal medya uzmanlığı…

Sosyal medya uzmanlığı multidisipliner yapıya sahip bir alandır. Birçok uzmanlık dalında bilgi ve beceriye sahip olmayı gerektirir. Öncelikle sosyolojiyi çok iyi bilmen gerekir. Toplumun yapısını, ilişkilerini yürütüş biçimini, iletişim şekillerini çok iyi anlaman, bu alanda uzman dediğimiz bilgi seviyesine ulaşabilmen gerekir.

Sonra medya alanında, özellikle yeni medya kavramı çerçevesinde değişen ve gelişen iletişim yöntemlerini, bunları besleyen kuramları çok iyi şekilde analiz etmeli, etkin şekilde kullanabilmelisindir.

En önemlisi itibar yönetimi çerçevesinde kişi ve kurumsal markaların internetteki sözcüsü olan bu kişiler çok iyi  pazarlama bilgisine sahip olmalıdır. Markanın durşunu, yapısını, hangi müşteriye ulaşmak istediğini iyi kavrayıp bunu pazarlamanın temel kurallarının dışına çıkmadan, marka adına iletişimi yürütebilmelidir.

Ülkemizde çok başarılı sosyal medya kampanyaları düzenlenmekte ve gerçekten sosyal medya uzmanı diyebileceğimiz çok değerli kişiler mevcut bulunmaktadır. Bunun yanında sadece Facebook’ta tanıyıp tanımadığı herkesi ekleyerek şişirdiği arkadaş listesiyle, kullanıp anlamadığı bir kaç platformla, teknolojik alanda okuduğu bir kaç haberle kendine sosyal medya uzmanı diyenler için tek bir söz söylenir. Daha çok ekmek yemeniz lazım.

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.