Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Nokia Reklam Ajansını Değiştirmeli

Biliyorum bu yazıyı okuyan birçok insan bana kızacak. Bu yazıyı diğer bütün sıfatlarımı bırakarak bir zamanlar Nokia’da kullanmış bir tüketici olarak yazıyorum.

Teknolojinin inanılmaz değişimi başımız hergün döndürürken bir zamnaların dev şirketleri de değişime ayak uydurmakta zorluk çekiyor. Bu şirketlerin başında da Nokia geliyor olsa gerek. Hala pazarda lider olmasına rağmen çok fazla kan kaybediyor. Ne kadar dayanabilecek bilinmez ama asıl karlı kısım olan smartphone pazarında istediğini alamadığı aşikar. Symbian’ın başarısız arayüzü bir yana ardarda başarısız kampanyalar ile pazarlama katliamı yapılıyor bence.

Şimdi neden durup dururken bu yazıyı yazdım. Yakın zamanda billboardlarda boy gösteren N8 modelinde kullanılan piksel alt fonun ne kadar yanlış olduğuna dair bir mesaj attım kimse dönmedi. Sen piyasada yer alan en büyük iki rakibine (iPhone 4 ve Samsung Galaxy S) cevap olarak bir mdel geliştireceksin. 12 mp kamera, HD film çekme özelliği koyacaksın sonra reklamında piksel alt fon kullnacaksın. Bende pazarlama üzerine biraz bilgi sahibiysem bu tüketicide yanlış algı yaratır. Zaten geriden geliyorsun. Rakiplerin retina display özelliğinden, kusursuz parlaklaık ve netlikten dem vuruyor sen hala insanları piksel görseliyle selamlıyorsun.

Gelelim e5 meselesine. (Bu arada modelin ismi de halk arasında esprilere konu olsa da çok fazla diyecek birşey yok. ) Yine billboardlarda yer alan görselde yine Nokia gibi bir zamanlar pazarın devi olmasına karşın çok hızlı kan kaybeden Microsoft Messenger kullanılmış. Microsoft’la ortak bir çalışma da yapılıyor olsa yeni lansman yapılan telefon için yanlış mesaj derim. Halkımız artık Facebook çağına çoktan ayak uydurdu ve Twitter’a yeni yeni ısınmaya başladı. Yeni fenomen onlar. Tamam Messenger’ın hatrı sayılır kullanıcı sayısı var, ama bu günbe gün erimekte.

Başta da dediğim gibi yazdıklarım birçoklarının hoşuna gitmeyecek özellikle Nokia pazarlama departmanı ve reklam ajansı çalışanlarının, belki de beni sllamayacaklar ama şu gerçek Nokia hergeçen gün Pazar kaybetmeye devam edecek böyle giderse ve bunun sebebi yukarıda bahsettiğim olaylarla yakından alakalı. Ben ise Nokia’dan göç edeli yıllar oldu. Daha efektif web deneyimi sunan cihazlar kullanır oldum. Birçokları gibi.

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.