Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Semantik Hayatımızı Ne Kadar Yönlendirecek

20110610-150445.jpg

Son dönemde benim sıkça kullandığım bir kelime web 3.0 gelecek. Semantik web sayesinde uygulamalr bizi bıraktığımız izlerden, beğendiğimiz şeylerden, arkadaslarımızdan ve onların begendikleri… Gibi seylerden tanıyacak ona göre bize teklif sunacak.

İlk bakışta kulağa hoş gelse de biraz daha derinlere indiğimizde hayatımızı bir çember icine almak bizi geçmişimizle yargılamak ve hapsetmek de olabilecek bu uygulamalara daha temkinli yaklaşmaya karar verdim.

Yukarıda bahsedilen kurgu pazarlama ve marka departmanları icin biçilmiş kaftan olsa da bir insan ve tüketici olarak bakıldığında bir süre sonra bana zarar verecekse nasıl hayatımı kolaylaştıracak.

Gunümüzde sınırsız diyebileceğimiz boyutlarda bilgi üretilmekte. Bilginin organize edilmesi ve sadece işimize yarayanlara erismek hem zaman hem maliyet açısından çok önemli. Ama burada izlenecek yol çok önemli. Arkadaslarımın beğendiği her haber beni ilgilendirmeye bilir. Veya bir arkadaşımın beğendiği bir filmi ben beğenmek zorunda mı kalacağım. Veya tersten soralım bana teklif edilecek tüm filmler arkadaş çevremin sınırları çerçevesinde mi olacak. Bu her konuda aynı sekilde irdelemek gerek.

Bir süredir Zite uygulamasını iPad’im de kullanıyorum. Belli zaman aralıklarında belli haberleri okuduğum icin program bir süre sonra benim okumak isteyebilecegim birçok konuda haberleri filtreleyip bana göstermez oldu. Ona verdigim birkaç ipucundan sonra beni tanıyormuş gibi davranıp beni yönlendirmeye başlamış oldu.

Amacım semantik Web’i kötülemek değil. Sadece fütursuzca birşeyleri kabul etmek yerine biraz daha düşünmeye sevketmek.

Kamil Mehmet Özkan

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.