Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Sosyal Medya Ne Kadar Etkili ?

20110629-121712.jpg

Son iki yılın belki de en çok konuşulan sosyal medya pazarlama alanında tartışılan konu sosyal medya ne kadar etkili?

Burada asıl sorulması gereken sosyal medyayı pazalama faaliyetleri içerisinde nerede konumlandırdığınız. Direkt satış kanalı mı? Müşteri hizmetleri mi? Müşteriyi takip edip ürüne ve kendinize çeki düzen vermek için mi? Yoksa sadece gaza gelip yedek parça satıyoruz ama bizim de bir Facebook sayfamız olsa fena olmaz diye mi varsınız.

Eğer sadece direkt satışı arttırmak için sosyal medya markanızı konumladırıyorsanız ForeSee’nin yaptığı araştırma biraz canınızı sıkabilir.

Araştırma sonuçlarına göre markaların websitesine gitmede sosyal medya sadece %5 oranında etkili. Web sitesine gitmede en önemli sebep ziyaretçinin marka hakkında daha önceden bilgi sahibi olması, en az birkez markayı kullanmış olması gibi sebepler.

Son dönemde gözden düşer gibi olsada iyi bir e-mailing kampanyası sitenizi ziyaret etmeleri için hatrı sayılır bir etki bırakıyor. Sosyal medya’nın yaklaşık 4 katı bir oran, %19.

Arama motoru sonuçları da %8 oranında sizin web sayfanıza tüketiciyi yönlendiriyor. Burada arama motorunda sorgulama yapan kişinin zaten arayış içerisinde olması büyük etken tabi. Gazete, dergi, tv reklamları da en az arama motoru sonuçları kadar web sitenize ziyaretçi gönderiyor. O kadar yatırımdan bu kadarcık pay almak normal tabi.

Sosyal medya marka iletişimde çok önemli bir konu ve önemi her geçen gün artıyor. Ama sosyal medyaa ne şekilde yer almak gerektiğine çok dikkatli karar vermek gerekiyor. Aslına ne bekliyoruz ? Bunun cevabını bulmak gerekiyor. Alakasız sektörlerden örnekler görüp veya ajansların gazına gelip ben de burada olacağım ve satışımı arttıracağım amacıyla sosyal medya facialarına imza atan markaların sayısı her geçen gün artıyor.

Müşterilerinizle en iyi şekilde iletişim kurup, onları dinleyebileceğiz ve sorunlarına çözüm üretip, trendleri yakalayıp yapacağınız inovasyonla çok daha kazanacağınız bir yerde neden beni ne olursam olayım al diye bağırmaya hiç gerek yok. Araştırma sonuçları da gösteriyor ki en azından şimdilik hiç faydası yok.

Kamil Mehmet Özkan
@kamilozkan

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.