Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Müşteriyi Yeniden Tanımlamak

20110701-142347.jpg

Geçenlerde Jamie Beckland’in Mashable için yazdığı yazıda demografik bölümlendirmenin artık sosyal medyada paylaşılan bilgiler sayesinde psikografik müşteri tanımları ile daha detaylı ve anlamsal bölümlendirmeler oluşturulabilmektedir.

Eskiden müşteriler yaş, gelir, yaşadığı yer, okul durumu gibi daha basit kırılımlar ile ayrılırken günümüzde tüketicilerin sosyal medyaa paylaştıkları ve context dediğimiz o değerli bilgiler sayesinde müşteriyi çok daha yakından tanıma olanağı buluyoruz.

Müşterilerimiz sadece müşteri diye değil, yakına mezuniyet balosuna katılacak öğrenci, okul sonrası çok sık Taksim’e takılan öğrenci gibi veya müşteriyi sadece anne değil de 1 yaşında bir çocuk annesi olarak ele aldığımızda marka olarak hem yapacağımız teklifler hem de kampanyalar çok daha amacına uygun olacak.

Müşteriler hergün sosyal mecralarda kendileri hakkında çok değerli bilgiler bırakıyorlar. Yakında daha da gelişecek anlamsal yazılımlar sayesinde müşterilerimizi çok daha yakından tanıyabiliceğiz. Bunun basit örneklerini bugün kullanmaktayız zaten. Yine klasik Azınlık Raporu filmine dönersek heran heryerde kişiye özel teklifler çok da uzakta değil.

Kamil Mehmet Özkan
@kamilozkan

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.