Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Maslow’un Sosyal Medyası

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini hepimiz biliyoruz. Piramidin üst basamaklarına çıktıkça temel yaşam ihtiyaçlarından sosyal ihtiyaşlara doğru bir geçiş vardır. En alt seviyede sevgiye olan ihtiyacımız çok fazla değilken üst kesimlere doğru artar. Aynı şekilde sevilmeye olan ihtiyacımızda. Sosyal medya da aslında insan, yani toplumdan farklı bir şey olmadığına göre sosyal medya araçları da çeşitli seviyelerde ihtiyaçlar hiyerarşisinde yerini alır.

Aşağıda yer alan infografikte de yer aldığı üzere temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için iş hayatımız, Linkedin önemli iken kendini gerçekleştirmeye doğru çıktığımızda blogları görüyoruz. Arkadaşlarımızla olan ilşkimizden bir sonraki adımımız Twitter’dan aforizmalar yayınlayarak bunları arkadaş olmadıklarımıza da duyurmak olmuş. Aslında insanlık her zaman bu aşamalardan geçmiş, araçlar dönem dönem farklılaşmıştır. Çağımızda ise sosyal medya…

maslow infografik

Maslow'un Sosyal Medya Hiyerarşisi

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.