Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Laptop + Tablet = Yeni Deneyim

Tablet cihazlar konusunda yaptığım araştırmanın sonuçlarında da belirtmiştim. Dokunmatik cihazlara olan ilgi 1888 yılına kadar gidiyor. Yaygınlaşması ise 2010 yılında ilk iPad ile oldu. İos işletim sistemi kullanım kolaylığı ve sadece dokunarak kontrol edilebilmesi ile hayatımızı hem kolaylaştırdı, hem de mouse ve klavye’ye olan bağımlılığımızı ortadan kaldırdı. Uygulamalar, reklamlar, içerikler dokunmatik ekranlara göre yapıldı. PC’lerin pabucunun dama atıldığını iddia edenler bile oldu.

Yıllardır alıştığımız Windows işletim sistemi ise biraz geri kalmıştı. Neyse ki geçtiğimiz günlerde yeni işletim sistemini, yeni arayüzünü kullanıcıların kullanımına sundu. Dokunmatik ekrana sahip PC’ler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ekranı ayrılabilen, ters dönebilen, normal laptop görünümünde birçok model tanıtılıyor. iPad ile yaygınlaşan dokunmatik deneyimi, Windows 8 ile farklı bir boyuta geçiyor. Yine tablet cihazlar konusundaki araştırma sonuçlarına dönecek olursak tablet cihazların kullanım amaçlarında ofis belgeleri düzenlemek gibi işlevler çok az kullanılıyordu. Bu iş için yine PC’lere ihtiyaç vardı. PC’lere de dokunmatik bir arayüzün gelmesi bu deneyimi bir adım öteye taşıyor.

Ben de Asus’un yeni tanıtımı yaptığı X202e modelini tanıtmın görkemle yapıldığı Tokyo’dan alma fırsatı buldum. Ürün ABD’de satışa çıkacaktı. ülkemize ne zaman gelir bilinmez ama dokunmatik ekranı olan bir PC kullanmak çok farklı bir deneyim. Özellikle laptop’larda hareket halindeyken touchpad’den kontrol zaman zaman zor olabiliyor. Ekranın dokunmatik olması işleri çok kolaylaştıryor. Özellikle yeni Metro arayüzü ile Windows melez bir işletim sistemini başarılı bir şekilde yapmış denilebilir. Şimdilik eksik kaldığı nokta uygulama dükkanı denilebilir. Uygulama sayısının kısa zamanda artması gerekmekte. Zira Android ve App Store bu konuda çok ileride.

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.