Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

9 Saniye…

  • Reklam mı yapacaksınız, 9 saniye’de mesajınızı verin.
  • Ürün mü tanıtacaksınız, 9 saniyede müşteriye faydasını anlatın.
  • Satış mı yapacaksınız, 9 saniye’de karşınızdakini etkileyin.
  • Sosyal mesaj mı vereceksiniz, 9 saniye’de verin.
  • … 

Ne kadar süre ile konsantre olabiliriz?

Ne kadar süre bir mesaja odaklanabiliriz?

Bu soruların cevabı eskiden 20 dakika civarındaydı.

Şimdilerde ise 9 saniyeye kadar inmiş durumda. Evet yanlış duymadınız 9 saniye.

Yani bir tweet okuyuncaya kadar geçen süre.

Sosyal medya sayesinde o kadar anlık yaşar olduk ki, 2 saat önce gördüğümüz haber eski gelmeye, 1 ay önce piyasaya sürülen ürün demode olarak algılanmaya başladı. Markaların sosyal medyayı aktif kullanmaları, mesajlarını devamlı olarak müşterilerine iletmeleri zorunlu hale geldi.

Bunu yapmanın ölçüsü ise 9 saniye = 140 karakter de bile müşterinin dikkatini çekebilecek mesajlar verip, daha fazla bilgi edinmesi için müşterileri motive edebilmek.

Eşik değeri aşmadan müşterinin ilgisini çekebilirseniz mesajınızı uzun verebilirsiniz. Ama önemli olan milyonlarca mesajın içerisinde dikkat çekecek 9 saniyelik mesaj oluşturabilmek.

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.