Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Girişimcilik, Engelleri Aşmaktır! [Panyee Futbol Takımı]

Yeşil ve mavinin, doğal güzelliklerin en iyi şekilde bir araya geldiği bir yer düşünün. Açıkçası yukarıdaki fotoğrafa bakınca kim böyle bir yerde yaşamak istemez ki… Koh Panyee 18. yy’da Malay balıkçılar tarafından kurulmuş, yaklaşık 500 yüzen evden oluşan bir köy. Şimdilerde Tayland sınırları içinde yer alıyor.

1986 yılında çocuklar devamlı TV’den heyecanla izledikleri futbol’a merak salarlar. Ama yüzen bir köydeyseniz futbol oynayacak bir alanınız doğal şartlardan dolayı olmaz. Ama bu çocukların bir özelliği vardır. Sadece istemekle kalmazlar. Gidip topladıkları tahta parçalarından yüzen bir saha yaparlar kendilerine. Başlarda büyük, tecrübe sahibi ebeveynler de dalga geçip yıldırmaya çalışırlar. Ama çocuklar çivili biz zenimi olsa da en azından yüzen bir futbol sahası yapmışlardır.

Hikayenin gerisini izleyebilirsiniz.

Girişimcilik öyle her aklın kaldırabileceği bir şey değildir. Yeri geldiğinde çocuksu bir hayale kapılmak, onun peşinde imkansızı başarmaya çalışmaktır. Bu video izlemeden su üstünde yüzen evlerde yaşan insanların bir futbol takımı kurma hayalinden bahsedilse biz de çocukları engelleyen, enerjilerini tüketmeye çalışan veliler gibi yaklaşırız olaya. Ama girişim yapılmış, bugüne kadar normal olmayan bir şey gerçekleşmiştir. Yüzen bir köyde futbol sahasına ve takımına sahip olabilmiştir. Başta onları engellemeye çalışan kişiler sonradan alkış tutmaya başlamıştır.

Girişimcilerin çok sabırlı ve dayanıklı olması gerekir. Birkaç kişi olumsuz yorum yaptı diye veya bugüne kadar böyle bir şey yapılmamış sen nasıl yapacaksın diyenlere azim ve kararlığı ile cevap verip gerçekleştirmesi gerekir. Panyee hikayesinden herkesin payına bir şeyler düşer. Ama bugün hayatımızın normalleri, bir zamanların anormal girişimcileri tarafından büyük engellemelere göğüs gerilerek yapılmıştır.

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.