Yeni medya, dijital dönüşüm, tasarım odaklı düşünme, pazarlama, psikoloji üzerine bolca okuyup faydalı olduğunu düşündüğüm kaynakları ve düşüncelerimi burada paylaşıyorum.

Özellikle teknolojinin insanların ve toplumların yaşam, düşünce ve iş yapış biçimi üzerindeki etkisini incelemek ilgi alanım.

1986 Bursa doğumluyum. Bursa Anadolu Lisesi, İstanbul ticaret Üniversitesi İşletme Bölümü ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Yüksek Lisans Bölümünü tamamladım. 2012 yılında yayınladığım tezin içindeki pek çok önerme çoktan hayata geçti.

2006 yılında ilk stajım ile birlikte başladığım iş hayatında 9 farklı sektörde masanın farklı tarafındaki yer alarak tecrübe edindim. Diğer yandan bir girişimci olarak da çok fazla başarısızlık hikayesi yaşamanın haklı gururunu yaşıyorum. Şuan 16 farklı sektörde faaliyet gösteren firmalara pazarlama ve dijital dönüşüm stratejileri danışmanlığı hizmeti veriyorum. Eğer size faydalı olabileceğimi düşünürseniz lütfen iletişime geçin.

Corona Günlükleri – 174. Gün – Normalleş(eme)mek

100 gün daha geçti.

Dalga dalga yayılan normalleşme, yine dalga dalga hastalık yaymaya devam etti. Virüs’ün sadece solunum yollarına, ciğerlere ve bedenin diğer parçalarına verdiği zararın ötesinde ruhlara verdiği hasar çok daha fazla oldu. Evet kal! Çağrıları yapanların güneye, zaten evde tutamadıklarımızın da şehrin her yerine yayıldığı günlerde ilk günlerdeki heyecanını yitiren dijital dönüşümcüler (bu fikri bir anda edinip hızlıca şirketlerini dönüştürme hevesine kapılanlar) da tatile çıktılar.

Tekrar dönüş yaparlar mı bilinmez.

Devletler duran ekonomik faaliyetleri biraz olsun canlandırmak için sürü bağışıklığı gibi modelleri yavaştan denerken ilk zamanlar ultra önlemler alan vatandaş da artık konuyu salmış durumda.

Normalleştik mi?

  • Hayır

Eski hayatımıza dönecek miyiz?

  • Hayır

Eski günlere tekrar dönecek miyiz?

  • Hayır

Daha iyisi veya daha kötüsü olacak. Belki gelecek dalgalar çok daha farklı olacak ancak en az 2-3 kuşak daha hiçbir zaman 2020 Mart-Haziran dönemindeki şoku yaşamayacak.

Peki geriye ne kaldı?

Başlayan ve başarılı şekilde tamamlanan dönüşm projeleri.

Başlayan ama başarısı olan dönüşüm projeleri.

Başlayan ama yarım kalıp eski hayatımıza döndük denilen dönüşm projeleri.

Sadece konuşulan ve hiç başlanmayan dönüşüm projeleri.

Tükenmişlik sendromu yaşayan ekipler.

Tedirgin ekipler.

İşsiz ordusu. (Geldi geliyor)

Pandemi’nin ekonomik etkilerini henüz hakkıyla hissetmiyoruz.

Ne olacak? Kimse bilemez. Ancak olası senaryoları çalışıp stratejik manevraları tasarlamamızı kimse engellemiyor.

Tekrar eve kapanır mıyız?

  • Belki evet. Ancak şunu bilin ki eğer evimize kapandıysak ölüm oranların bahar 2020’nin en az 5 katı olmuş olmalı ki normalleşmeye ara vermeye ikna edilebilsin insanoğlu….

174. Günde hala normalleşemedim. Eskisinden daha az önlem alıyorum belki ama kast ettiğim normallik maskesiz veya mesafesiz bir yaşamdan öte zihnimde belki…

Kamil Mehmet ÖZKAN

◾️Digital Coach™️, New Media, Advisor, Speaker, Writer, Digital, Mobile, New World, New Customer, Istanbul, Gourmet Foods, Travel, Blogging

No Comments

Post a Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.